Serce świętego Mikołaja

Pamiętacie swoją dziecięcą wiarę w istnienie świętego Mikołaja?

Pamiętacie wiarę w człowieka, który przychodzi specjalnie do nas przynosząc w przepastnym worku prezent, o którym długo marzyliśmy? Pamiętacie uczucie zostania obdarowanym i uszczęśliwionym do granic niemożliwości? Ta nadzieja i radość kojarzone były z rubaszną osobą jegomościa w czerwonym aksamitnym płaszczu i czerwonej czapce, z dziadkiem z białą brodą i okrągłymi policzkami. Kimś obcym, kto po prostu przychodzi i daje prezent.

00023B

Jeśli pamiętacie tego pana, to pamiętacie też zapewne rozczarowanie i smutek, gdy okazało się, że to tylko przebranie i oszustwo dorosłych?

Lecz jednak nie do końca cała wiara legła w gruzach. Wiara w dobre serce obcego człowieka pozostanie w nas na zawsze. Ta wiara i pamięć o Mikołaju budzi się właśnie najsilniej w tym czasie, kiedy myślimy o nadchodzących świętach, pięknej choince, obficie zastawionym stole, prezentach i spodziewanych gościach. Budzi się wraz z narastającą radością. A kiedy człowiek jest szczęśliwy, pragnie obdarować cały świat.

Z zainteresowaniem obserwuję akcję Podziel się świętami (Dela Julen), którą przez cały grudzień aż do Świat relacjonuje bezpłatny dziennik Metro.

457164536_640

Czytelnicy Metra opisują swoje sposoby bycia „świętym Mikołajem”, przysyłają zdjęcia, czasem zachęcają do przyłączenia się i zawsze inspirują do działania (klik). Dobroczynność i filantropia ludzi miewa różne rozmiary i jest czyniona na różne sposoby, najważniejsze w tym wszystkim jest pragnienie obdarowania drugiego człowieka. Pragnienie bycia takim Mikołajem o złotym sercu.

Czymś wspaniałym jest organizowanie Wigilii dla bezdomnych. Wzruszające jest czynienie życia kobiet w ciężkiej sytuacji życiowej lżejszym poprzez pomoc w organizowaniu wykształcenia. Nieocenione są wszelkie zbiórki odzieży, książek, żywności i zabawek. Chylę czoła przez filantropią i dobroczynnością na dużą skalę ale jestem też bardzo za dzieleniem się sercem na małą skalę – odruchem dobrego serca, spontaniczną pomocą, ciepłym i przyjemnym zachowaniem, uśmiechem i dobrym słowem. To też są prezenty!

Szwedzi bardzo lubią pomagać, są w tym mistrzami. Jest tutaj wiele rozmaitych organizacji charytatywnych, a zbiórki pieniędzy w chwili największej potrzeby, jak np. po tragedii żywiołowej na Filipinach organizowane są natychmiast i przez różne organizacje. Rozmiar i zaraźliwość akcji Podziel się świętami jest dla mnie zdumiewająca. Polacy też mają wielkie serca. Wystarczy wspomnieć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Albo Akcję spełniania marzeń nieuleczalnie chorych dzieci. Wymieniać można długo.

Traditional-Santa-Claus

Akcje dobroczynne są dla mnie jedynym elementem świąt, który chciałabym, by trwał cały rok. By odruchy dobrego serca stały się stałym nawykiem. Choć nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim potrzebującym, jesteśmy w stanie być miłym dla innych. Na pewno możemy zawsze COŚ dla KOGOŚ zrobić. Możemy zupełnie nieoczekiwanie, jak święty Mikołaj dać czasem komuś obcemu masę radości.

Nie tylko od święta.

7 Komentarzy

Filed under Polka w Szwecji

7 responses to “Serce świętego Mikołaja

  1. to tak jak w mojej Deszczowej. Akcje charytatywne z Mikołajem w tle spotykamy na każdym kroku teraz. I tak samo jak w Szwecji trwają one cały rok a pomysłów nie brak Irlandczykom na ciekawe i wesołe akcje.

  2. Agnieszka

    No właśnie, nie uratujemy całego świata, ale mili możemy być zawsze i wszędzie. To nic nas nie kosztuje a o tym zapominamy.

  3. Tej wlasnie tajemniczej wiary w swietego Mikolaja troche mi tutaj brakuje gdyz dzieci moim zdaniem dowiaduja sie prawdy o nim zbyt wczesnie! Na prezentach i paczkach dokladnie napisane jest jaka paczka od jakiej jest osoby .. U nas w domu zawsze bylo, ze prezent jest od Mikolaja i nadal tak jest choc wiemy od dawna, ze prawda jest zupelnie inna .. 🙂 Ja rowniez bardzo lubie wszystkie akcje charytatywne ale te drobne, w zwykle szare dni lubie szczegolnie … Pozdrawiam. M

  4. mogika

    Pamiętamy, ja nawet jako chyba 7-latka wysłałam list do Laponii, i do dzisiaj trzymam odpowiedź zwrotną jaką otrzymałam od Świętego 😉

Dziękuję za komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s