Jak otrzymać szwedzkie obywatelstwo?

Odebrałam dziś swój nowy paszport.

W lutym otrzymałam obywatelstwo szwedzkie, cieszyłam się bardzo, ale dopiero dziś, trzymając w ręku paszport z własnym zdjęciem, pod którym widnieją słowa: Nationalitet – Svensk, (Nationality – Swedish) dotarło do mnie, że stałam się pełnoprawnym obywatelem Szwecji – słowem, stałam się Szwedką. Jest to dla mnie bardzo wzruszające i poniekąd nobilitujące, jakkolwiek na to nie patrzę – cieszę się i jestem z tego powodu szczęśliwa.

Na szczęście nie musiałam (i nie chciałam) zrzekać się obywatelstwa polskiego, bo Polką jestem, Polką się czuję i jestem ze swojej polskości dumna. A Polacy, którzy dawniej ubiegali się o obywatelstwo szwedzkie, jeszcze do roku 2001, zmuszeni byli zrzec się polskiego obywatelstwa i wielu dziś stara się o nie na nowo.

IMG_5590

Wiem, że warto mieć szwedzki paszport, dlatego nie wahałam się przed złożeniem wniosku o obywatelstwo. Będąc obywatelem Szwecji mam pewność, że państwo szwedzkie będzie zawsze dbać o moje dobro, mam dożywotnie prawo do pobytu w Szwecji i powrotu nawet po wielu latach. Mając obywatelstwo szwedzkie, można głosować w wyborach do parlamentu szwedzkiego, można podjąć pracę w zawodzie policjanta, w służbie bezpieczeństwa czy siłach zbrojnych. Można pojechać do wielu krajów bez ubiegania się o wizę. Korzyści jest wiele. Ja zaś odczuwam to najbardziej jako przynależność do kraju – czuję, że Szwecja jest moim domem. Stała się moją nową ojczyzną.

Jak i kiedy zacząć starać się o obywatelstwo?

Naturalnie obywatelem Szwecji można stać się poprzez urodzenie się w tym kraju (i gdy jedno z rodziców jest obywatelem szwedzkim). Adoptowane dzieci również otrzymują obywatelstwo w sposób naturalny. Inne drogi to małżeństwo z obywatelem Szwecji lub naturalizacja.

Naturalizacja to inaczej złożenie wniosku o nadanie obywatelstwa. W przypadku obywatelstwa szwedzkiego konieczne jest wypełnienie pewnych warunków, takich jak m.in.:

 • pełnoletność
 • potwierdzenie swojej tożsamości, np. poprzez polski paszport, dowód osobisty lub potwierdzenie od kogoś z rodziny
 • pozwolenie na pobyt stały lub na czas nieokreślony w Szwecji
 • postępowanie zgodnie z prawem
 • integracja społeczna

Podczas rozpatrywania sprawy, pracownik urzędu emigracyjnego ma dostęp do informacji czy ubiegający się nie jest zadłużony, objęty alimentami oraz czy nie był/jest skazany oraz czy przestrzega przepisów obowiązujących w Szwecji. Jeśli dana osoba popełniła przestępstwo, to może ubiegać się o obywatelstwo, musi jednak przeczekać pewien czas (odbyć okres karencji).

Wniosek o nadanie obywatelstwa szwedzkiego mogą złożyć osoby, które ukończyły 18 lat i mają pozwolenie na pobyt stały (permanent uppehålltillstånd) po 5 latach pobytu w Szwecji lub osoby, które otrzymały pozwolenie na pobyt na pracę (uppehållsrätt) też po 5 latach.

Osoba będąca w związku małżeńskim z obywatelem Szwecji i mieszkająca razem z nim minimum dwa lata może złożyć podanie już po trzech latach. Dobrze jest odczekać te rzeczone 3 lata, bo zbyt wcześnie złożony wniosek może zostać odrzucony, co jeszcze bardziej oddala moment otrzymania obywatelstwa.

Osoby niepełnoletnie muszą ubiegać się o nadanie obywatelstwa szwedzkiego razem z rodzicami. Wyjątek stanowią dzieci, którego jedno z rodziców jest pochodzenia szwedzkiego (rodzic składa podanie o obywatelstwo dla dziecka), dzieci do 15 roku życia, które otrzymały pozwolenie na pobyt stały, mogą otrzymać szwedzkie obywatelstwo bez względu na to, jak długo mieszkały w Szwecji a osoby między 15 a 18 rokiem życia mogą otrzymać obywatelstwo szwedzkie po trzech latach zamieszkania w Szwecji.

IMG_5593

Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku trwa od 1 do 6 miesięcy. Aby wniosek został przyjęty należy razem z wnioskiem wysłać swój aktualny paszport, wypełnić i podpisać wniosek, dołączyć dowodu wpłaty (1 500 koron, które wpłaca się na konto pocztowe Urzędu Migracyjnego – Migrationsverket) oraz dołączyć personbevis „Ansökan om svenskt medborgarskap”. Personbevis zamawia się w Skatteverket.

Wniosek o nadanie obywatelstwa szwedzkiego można złożyć osobiście w najbliższym Urzędzie Migracyjnym lub poprzez stronę internetową tutaj, bądź wysłać na adres: Migrationsverket, Medborgarskapsenhet 1, 601 70 Norrköping.migrationsverket_case_146636301Na stronie internetowej Szwedzkiego Urzędu Migracyjnego www.migrationsverket.se znajdziecie więcej szczegółowych informacji.

Dziękuję Wam wszystkim za gratulacje i za to, że cieszycie się razem ze mną. Nie wiedziałam, jak ta wiadomość zostanie przyjęta, ale widzę teraz jak bardzo jesteście mi życzliwi.

A to cieszy dużo bardziej niż nowy paszport.

 

28 Komentarzy

Filed under Polka w Szwecji

28 responses to “Jak otrzymać szwedzkie obywatelstwo?

 1. przezorny zawsze ubezpieczony

  „Jestem dumna ze swojej polskości” ale ” czuję, że Szwecja jest moim domem. Stała się moją nową ojczyzną.” Na wszelki wypadek dobrze jest zachować swoje polskie obywatelstwo. W końcu może się to do czegoś przydać. Polski rząd może swoim obywatelom zgotować atrakcje, z których warto będzie skorzystać. Tak na wszelki wypadek. Polskie obywatelstwo jest tanie. Przy składaniu wniosku o przyznanie polskiego obywatelstwa wnosi się opłatę w wysokości 219 zł, to jakieś 3 i pół raza mniej niż w Szwecji. No, ale to co jest tanie, też się może czasami przydać. Tak na wszelki wypadek.

  • bibi 123

   Kazdy mieszka tam gdzie mu pasuje. Ok? Ja pamietam jak obserwowalalm kolejke Polakow przez konsulatem Kanady w Warszawie, jak sie o wizy ubiegali- tacy byli przesadnie uprzejmi, niektorzy lizali podloge zeby tylko pojechac za ocean. Polacy w USA tez bezproblemowo sie zrzekaja ‚polskiego balast’u, bo sie wstydza. Po 2 latach w Stanach niektorzy sa ‚bardziej amrykanscy’ niz bizony na preriach Dakoty.. A tutaj ktos szczerze przyznaje sie ze sie cieszy z obywatelstwa szwedzkiego- i takie dupowate ironiczne komenty?? Tak, polskie obywatelstwo jest tanie, tak jak chcesz zyc w nedzy to lec po rente do ZUS, tak w polsce lekarz jest nieosiagalny, a dzieci rodzi sie w syfnych warunkach, dzieci nie-Katolikow sa bite i wysmiewane w szkolach z krzyzami…jest wiele powodow zeby zamieszkac zagranica i poza Polska. Szwecja to swietne miejsce do zycia, wspaniala przyroda, historia, ekologia, i najnowsze technologie, wysoko zaawansowane spolecznstwo..wiec dziub w ciup kolego.

  • Eva Bengtsson

   Hej! praed 2001 rokiem musialam zrzec sie obywatelstwa polskiego teraz mi jest potrzebne…gdzie zalatwia sie to w Polsce w jakim urzedzie? Serdecznie pozdrawiam

 2. koko

  A jakie warunki muszą być spełnione jeżeli dziecko nie ma 15 lat, a rodzice obywatelstwa. Jakie dokumenty są potrzebne, czy wystarczy dowód osobisty, czy musi być paszport Pl. ?

 3. mona

  A ile czeka sie na dokumentet po zatwierdzeniu obywatelstwa w Szwecji ??

 4. Cob

  Gratuluję. Ja również odebrałem właśnie paszport ,a obywatelstwo dostałem w kwietniu. Nie mogę jednak nigdzie znaleźć informacji ,na temat obywatelstwa dla mojej żony. Mieszkamy razem w szwecji od 6 lat ,od ponad 3 jesteśmy małżeństwem ,a nasza córka urodziła się w szwecji.
  Chciałbym wiedzieć jak wygląda sprawa, z obywatelstwem dla żony i córki?
  Pozdrawiam.

 5. Gratulacje!!! Szkoda, ze u nas w Norwegii ciagle jest to prawo, ze podwojne obywatelstwo mozna miec tylko w szczegolnych przypadkach a tak „a priori” to nuby trzeba sie zrzekac… (choc znam pare osob ktorym sie udalo uzyskac polsko-norweskie obywatelstwo)… Pozostaje nadzieja, ze albo w slad za Szwecja zmienia to prawo albo bedzie sie mozna „zalapac” na ten szczegolny przypadek…

 6. kate0068

  Gratuluje serdecznie.

 7. Przyłączam się również do gratulacji,bo to w niektórych przypadkach nie lada wyczyn żeby co kolwiek w tym kraju załatwić. Wszystkiego dobrego!!!

 8. Camo

  Serdecznie gratuluje ! Ogromna radosc, nareszcie te sama prawa i obowiazki. To nie jest jednak takie pewne , ze w sercu i duszy zaczniemy sie nagle czuc jak Viking. Ale czy to potrzebne, nie gdyz wielokulturowosc i odmiennosc jest jednak sila i bogactwem.

 9. Zuzanna

  Gratuluję! Pani będzie zawsze Polką bo Pani ma słowiańską otwartą duszę.

 10. mogika

  Jeszcze raz gratulację!!
  (ja mam podobnie, tylko jedna okładka jest inna ;))

 11. Serdecznie gratuluje Moniko, tym bardziej, że możesz mieć dwa obywatelstwa. U mnie nie ma już tak łatwo i zastanowię się 1000 razy albo i milion, czy nie chce dłuzej być już prawnie Polką, bo w sercu moją polskość trwać bedzie zawsze:)

 12. Jeszcze raz gratuluję i zabieram sie za swoją aplikację 🙂

 13. gbgjanne

  Gratuluje otrzymania obywatelstwa – wlasnie takim ludziom jak Ty, ktorzy adaptuja sie do zycia w Szwecji i ktorzy doceniaja ten kraj powinno byc nadawane obywatelstwo szwedzkie. Ja dostalem obywatelstwo po trzech latach pobytu (malzenstwo ze Szwedka), ale to bylo bardzo dawno temu. Pozdrawiam
  Mikolaj

  • a

   Rzadko cokolwiek komentuję, ale nie sposób się z Panem nie zgodzić. Niestety niektórzy politycy słowo „asymilacja” traktują jako oznakę rasizmu i dyskryminacji innych kultur. Smutne, ale może nie wszystkim zależy na dobru własnego kraju i własnych obywateli.
   Pozdrawiam ciepło i oby więcej rozsądnych osób 🙂

 14. N.

  Gratuluję raz jeszcze i ślę uśmiechy.
  Bardzo praktyczny przydatny post, wiem, że niektórzy moi znajomi też Cię podczytują i bardzo cenią takie notki pełne konkretnych informacji 🙂

 15. RENATA

  Gratulacje !!
  A propos czasu oczekiwania – ja czekalam rok…i tez sie baaardzo cieszylam…a potwierdzenie mojego szwedzkiego statusu oprawilam w ramki 😀

 16. finowa

  Czy obywatele UE też muszą mieć pozwolenie na pobyt stały lub na czas nieokreślony? Gdzie się taki dokument załatwia? Czy to prawda, że czas studiów nie wlicza się do tych 5 lat?
  W przyszłym roku planuję przeprowadzić się do Szwecji na magisterkę, a potem tam zostać na stałe i powoli zbieram informacje. A korzystając z tego, że odważyłam się już coś tutaj napisać, to chciałabym Ci powiedzieć, że nie mam w zwyczaju regularnie czytać blogów, natomiast na Twój wchodzę bardzo często, uwielbiam Twój styl pisania i posty, zdjęcia. Chciałabym też podziękować za to wszystko, bo dzięki temu, mimo wcześniejszych wątpliwości, przekonałam się, że warto przeprowadzić się do Szwecji. Poza tym często wspominasz o codziennych rzeczach i o takich szczegółach kulturowych na temat Szwecji, o których Polacy nie mają pojęcia.
  Bardzo gratuluję „nowej drogi życia” w postaci tego paszportu! Brawo 🙂

  • Dziękuję za te miłe i motywujące do dalszej pracy słowa!
   Tak, obywatele EU też muszą się starać najpierw o pobyt.
   Jeśli osoba przybyła do Szwecji jako stdent czy badacz naukowy nie może niestety doliczyć sobie tego czasu do okresu zamieszkania.
   Życzę Ci wszystkiego dobrego i powodzenia w dążeniu do celu!

 17. Gratulacje. Ja w sumie od roku juz tez moge sie ubiegac ale jakos zawsze mi nie po drodze 😀
  P.s to ze sie tutaj urodzisz nie czyni Cie obywatelem, ba – nawet o uppehållsrätt musisz skladac wniosek 🙂 NO chyba ze ktorys z rodzicow, ew. obydwoje posiadaja obywatelstwo szwedzkie to zmienia och postac rzeczy 🙂

 18. My skladamy papiery pewnie w maju. 5 lat juz nam minelo, ale kaski nie bylo a teraz czekam az wrocimy po Wielkanocy ;)Jeszcze raz gratulacje 🙂

Dziękuję za komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s