Przedstawienie o Katarzynie Jagiellonce

Dziś miałam okazję zobaczyć przedstawienie – monodram na temat życia Katarzyny Jagiellonki, wystawione na Zamku Królewskim w Sztokholmie, zatytułowane „Ingen utom döden” (Nic prócz śmierci). Przedstawienie to odbywa się dzięki współpracy z Ambasadą Rzeczpospolitej Polski, z Polskim Instytutem w Sztokholmie, Bring to Life oraz Livrustkammaren.

W postać Katarzyny Jagiellonki, wciela się historyk sztuki, Eva Mattsson.

KN01_20140221204741

Katarzyna Jagiellonka (szw. Katarina Jagiellonica) była ważną postacią zarówno w historii Szwecji, jak i Polski.

Urodziła się w 1526 roku w Krakowie, jako najmłodsze dziecko Króla Zygmunta Starego i pochodzącej z Włoch Królowej Bony. W 1562 roku, jako 36 letnia królewna poślubiła młodszego od siebie, 25 letniego księcia Finlandii, Jana Wazę, (syna Gustawa Wazy). Zamieszkała z nim w Turku, gdzie prowadzili swój dwór. Ówczesny Król Szwecji, Eryk XIV obawiając się i podejrzewając, że jego brat Jan spiskuje z Polską uwięził książęcą parę na Zamku Gripsholm w Mariefred. Katarzynie zaproponowano wolność, ale ona pozostała wierna przy boku uwięzionego męża. W niewoli obdarzyła go synem, Zygmuntem III Wazą, późniejszym królem Polski i Szwecji.

Cranach_the_Younger_Catherine_Jagiellon

Kilka lat później, role dwóch braci się odwróciły, Jan III wstąpił na tron a Erik ginie kilka lat później. Katarzyna Jagiellonka została Królową Szwecji. Jej artystyczny smak i gust miał wpływ na wprowadzenie renesansu do Szwecji. Burzliwe i pełne wydarzeń życie Jagiellonki kończy się po długiej chorobie w 1583 roku na zamku w Sztokholmie. Pochowana zostaje i do dziś spoczywa w katedrze w Uppsali.

unnamed

Tę barwną, tak znaną w historii Polski i Szwecji postać Jagiellonki znakomicie i z wielką pasją oddaje Eva Mattsson. Eva jest historykiem i znawcą sztuki na co dzień, a dla nas staje się aktorką, by przybliżyć nam sylwetkę Katarzyny.

Eva ku mojej radości zgodziła się na rozmowę po przedstawieniu. O osobie Evy i o rozmowie z nią przeczytacie wkrótce na blogu.

Monodram będzie można jeszcze zobaczyć  10 i 11 maja o 15.00
Od 5 lipca do 10 sierpnia, w soboty i niedziele, o 15.00 a o 16.30 również w języku angielskim.

Bilety są do nabycia w Zamku Królewskim w Sztokholmie, w kasie Livsrustkammaren.

Ceny: dorośli 160 koron, dzieci i młodzież 90 koron. W cenę przedstawienia wchodzi bardzo ciekawa i przyjemna wystawa z przewodnikiem, pt. Maktspel, prezentująca oryginalne stroje i rekwizyty należące do byłych rodzin królewskich.

IMG_6580

Informacja: tel 08-402 30 30, www.livrustkammaren.se

6 Komentarzy

Filed under Polka w Szwecji

6 responses to “Przedstawienie o Katarzynie Jagiellonce

 1. Julia J.

  Też grałam Katarzynę Jagielonską dla Rotary :

  zapraszam do obejrzenia (przepraszam za kwalitet, filmowane jest komórką)

 2. Dagm

  Byłam na przedstawieniu, ale wyszłam rozczarowana. Spodziewałam się czegoś innego i stąd niesmak. Monodram pokazuje Jagiellonkę wyłącznie jako kobietę-matkę-żonę, nie jako królową czy reformatorkę/ nowatorkę. Pani Matsson przyznała też, że niewiele wie o osiągnięciach Jagiellonki i też mnie tym rozczarowała 😦 a przecież nawet obecna siedziba rodziny królewskiej mieszka w Drtonningholm- pałacu wybudowanym właśnie dla Królowej Katarzyny… W samym Sztokholmie jest wiele miejsc, w których obecna jest cząstka tej Polki, jednak jej historia wcale nie jest znana Szwedom.

 3. Camo

  Zachecilas mnie ta relacja do odwiedzenia stolicy. Przedstawienie bedzie sie odbywac nawet przez czesc lipca i sierpnia. A czy zainteresowanie bylo duze ?

 4. Przypomniałaś mi egzamin maturalny z historii 🙂 Pisałam m.in. o Katarzynie Jagiellonce.
  Przyjemnie przeczytać o recepcji naszego kraju za granicą w innym kontekście niż polityka.

 5. N.

  Czytałam o tym przedstawieniu chyba na stronie ambasady, przyznam, że zaintrygował mnie ten pomysł. Chętnie wrócę jutro po więcej tekstu od Ciebie 🙂

 6. polkawnorwegii

  Z checia bym obejrzala. zazdroszcze Ci ze mialas taka okazję. Milo uslysZeć historię w ktorej laczal sie historie naszego panstwa z panstwem w ktorym mieszkamy bardzo wazne jest zeby o tym wiedziec i pamietac 🙂

Dziękuję za komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s