Muzeum Okrętu Waza – Vasamuseet

Jednym z najważniejszych miejsc, jakie należy zobaczyć w Sztokholmie jest Muzeum Okrętu Waza (Vasamuseet).

Z zewnątrz wygląda tak, że łatwo go zauważyć. Usytuowane jest na wyspie Djurgården, stoi za „plecami” Nordiska Museet, przy Galärvarvsvägen 14. (MAPA)

stockholm_409

W muzeum tym znajduje się wielki eksponat – skarb wydobyty z dna morza czyli żaglowiec Waza.

3385345950_6ddff4c306_z

Okręt Waza zbudowany został w latach 20. XVII w. podczas wojny 30 -letniej , z rozkazu króla Gustawa II Adolfa. Ten kunsztowny wspaniały galeon, ozłocony i ozdobiony 700 rzeźbami ważył 1300 ton. Miał upamiętnić założyciela dynastii Wazów, Gustawa I Wazę.

Vasa-s_Stern_-02-

Jego pierwszy rejs był zarazem ostatnim. Statek zatonął w 1628 roku w porcie sztokholmskim. Na oczach króla, dworzan oraz poddanych przechylił się od podmuchu wiatru i na 333 lata osiadł na dnie morza.

2781511209_fdd2f7ee27_z

W 1956 r. odnalazł go szwedzki archeolog Anders Franzén. Rozpoczęło się wieloletnie wydobywanie wraku z wody i jego rekonstrukcja. Praca archeologów przywróciła Wazie dawną świetność i dzięki temu, możemy dziś podziwiać okręt w całej jego okazałości i oryginalności w muzeum. Oprócz podziwiania z daleka, możemy dzięki różnym wystawom zgłębić wiedzę na temat okrętu Waza i o czasach, w których został on zbudowany. A dzieci mogą (tylko w niedziele) budować własne modele statków. Na wyświetlanym w muzeum filmie o statku pokazane jest, w jaki sposób wydobywano wrak i cała jego historia. Codziennie w małej sali filmowej wyświetlany jest film po polsku, (lecz tylko w okresie letnim). Trzeba tylko być tam wcześniej.

stockholm_329

Myślę, że nie muszę nikogo namawiać do wizyty w Vasamuseet. Na mnie muzeum zrobiło duże wrażenie. Ale zmarzłam, bo w muzeum jest bardzo zimno, dlatego przy okazji moja porada to ciepło się ubrać.

Vasa_stern_color_model

Dojazd:

Tramwaj 7 z Sergels Torg, wysiąść przy Nordiska Museet/Vasamuseet. Autobusy: 44, 69, 76 wysiąść przy Djurgårdsbron. Ze stacji metra Karlaplan można dojść spacerem w 10 min.

Muzeum jest czynne od 1 września do 31 maja codziennie od 10.00 do 17.00, w środy od 10.00 do 20. 00. Zaś latem od 1 czerwca do 31 sierpnia codziennie od 8.30 do 18. 00

Ceny:

Dorośli 130 koron (a w środy od 1 wrze – 31 maj 100 koron)

Studenci 100 koron (liczą się również legitymacje studenckie międzynarodowe )

Dzieci i młodzież do 18 roku życia za darmo 🙂

Atrakcyjny jest imienny bilet roczny za 200 kr na nieograniczoną liczbę wejść.

Fotografie pochodzą ze strony internetowej muzeum: Vasa Museet i strony Our travels pics.

Strona internetowa Vasamuseet.

5 Komentarzy

Filed under Polka w Szwecji

5 responses to “Muzeum Okrętu Waza – Vasamuseet

 1. Andrzej Dryszel

  Mam pytanie: jak kupuje się bilet do Vasamuseet? Czy w tym muzeum jest kasa biletowa, czy może kupuje się bilet wrzucając pieniądze do jakiegoś automatu? Będę wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam.

 2. Jacek B.

  Ogladalem ten statek ostatnio tj 18/05/2015, jest wspanialy !!!
  Szkoda ze w muzeum jest slabe oswietlenie tego statku.
  Polecam
  Jacek B.

 3. polkawnorwegii

  O ja ❤ Co za historia! Statek pierwszy raz wypłynął i zatonął na 333 lata! Jakbym mieszkała tam poszłabym od razu do tego muzeum podejrzewam, że musi być bardzo ciekawe.

 4. N.

  Na początku zastanawiałam się, co takiego fajnego może być w muzeum poświęconemu wrakowi, który zatonął nie tak daleko od brzegu… A potem spędziłam tam z Tatą prawie cały dzień! Bardzo ciekawy jest materiał o wydobywaniu statku i wszystkie ciekawostki z wystaw poświęconych czasom okrętu. Też zawsze polecam zwiedzić to muzeum 🙂

 5. Piękny statek, jak z filmu o piratach 🙂 Podoba mi się też sam budynek muzeum!
  Pokażę Twój post Mężowi, bo działą w takim stowarzyszeniu, które chciałoby wydobyć trzy statki hiszpańskiej Armady, które zatonęły prawie 500 lat temu przy naszej plaży.

Dziękuję za komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s