Karta SL – jak poruszać się po Sztokholmie

Informacje zawarte w tym wpisie są również do wydruku. (DRUKUJ)

Bilet papierowy wykupiony w kasie – jest bardzo drogi i niepopularny. Bilet SMS w telefonie (opis na dole) tylko dla posiadaczy szwedzkiego numeru telefonu.

Powszechnie używa się kartę SL odpowiednio naładowaną elektronicznie. Trzeba zacząć od kupienia nienaładowanej karty SL za 20 kr (bezzwrotnie).

SL kort 3

Karty mają różne kolory, ale najczęściej spotykana jest niebieska (każda jest tak samo ważna).

SL kort 2

Kartę można kupić oraz naładować elektronicznie (wielokrotnie i nawet po długiej przerwie) u sprzedawcy biletów przy wejściu do kolejki lub metra lub w SL center (np. na dworcu głównym w dolnej hali codziennie 6.30-23.15) lub w specjalnych automatach (nie sprzedają samej karty) umieszczonych w wielu miejscach (np. każdej stacji metra lub kolejki).

SL kort + automat 2

Saldo konta na karcie i pozostały czas ważności możesz odczytać zawsze bezpłatnie w tych automatach przykładając kartą do niebieskiego pola pod ekranem. Automaty przyjmują tylko karty a nie gotówkę i nie oszukują ale ty możesz niechcący popełnić błąd wiec lepiej naładować ją u kasjera w budce biletowej tłumacząc (można po angielsku)  jak byś chciał ją „naładować”. Możesz zapłacić kartą płatniczą lub koronami. Moja rada: W przypadku kłopotów językowych – poproś o pomoc i przygotuj sobie karteczkę z wyraźnie napisanym tekstem po szwedzku lub angielsku co chcesz kupić i podaj ją w kasie.

Można ją naładować:

1.) na pewien okres,

2.) na kasę podróżną (reskassa),

3.) pojedynczy bilet.

1.) na pewien okres (jeździsz, ile chcesz i jak daleko chcesz we wszystkich trzech strefach/Zon bez ograniczeń).  Ile kosztuje?

Doba                   1        3        7        30

Normalny        115    230   300   790

Ulgowy*            70    140   180    490

Nie można kupić na inną ilość dni/dób. Nie jest imienna, więc z karty może korzystać jedna lub więcej osób. (nie jednocześnie) Studenci nie mają ulgi.

*Ulgowy przysługuje dzieciom/młodzieży do ukończenia 20 roku życia oraz emerytom po ukończeniu 65 lat. Te granice wiekowe dotyczą również obywateli innych krajów.
*Dzieci, które nie ukończyły 7 lat mogą jechać za darmo w towarzystwie osoby starszej z ważnym biletem.

Zakup tej karty jest bardzo opłacalny dla tych, którzy dużo jeżdżą, bo przemieszczasz się bez ograniczeń w obrębie całego województwa (län) Sztokholmu (wszystkie strefy i obejmuje Nynäshamn i Arlanda ale nie Skavsta) wszystkimi środkami lokomocji: kolejką, metrem, autobusami i tramwajem.

Czas zaczyna się liczyć od momentu rozpoczęcia pierwszego przejazdu, a nie dniami kalendarzowymi. Jeżeli masz 3 dobową kartę i rozpoczynasz pierwszą podróż (dotykając bilet do kasownika) o godz 17.00 we wtorek to będziesz mógł z niej korzystać do 17.00 w piątek,

2.) Ładujesz kartę i masz kasę podróżną (bez ograniczeń w czasie)

Ładowanie w koronach SEK (min. 100 i max 1000 koron. Max saldo na karcie 1500kr)
Np: Ładujesz za 250 kr i każda podróż odciąga ci z kasy podróżnej pewną sumę. Ładując musisz od razu określic dwie rzeczy:

 • czy to ma być kasa ulgowa czy normalna
 • jaka będzie twoja standardowa podróż (w ilu strefach/zon-ach)

Zalecam wybór w jednej strefie/zon-ie a jeżeli podróż będzie dłuższa to wtedy zgłosić to w kasie i otrzymać tam dodatkowy bilet w kasie, który ściągnie ci dodatkową różnicę z karty. Uwaga: Jeżeli ładując kartę określisz, że będziesz miał jako standard podróż w dwóch zon-ach to mimo, że pojedziesz w jednej strefie odciągnie ci za dwie strefy. Chyba, że zgłosisz w kasie, że bedzie to podróż w jednej strefie i wtedy pobierze mniejszą opłatę.

Cena biletu z kasy podróżnej:

Zon                     1            2            3

Normalny        25        37,5        50

Ulgowy*           15         22,5       30

Bilet ważny jest w jednej lub dwóch Zon/strefach 75 min a w trzech 120 min,
Czas liczy się od startu podróży (dotknięcia karty do czytnika przy wejściu).

Przykład 1: Załadowałeś na karcie 250 kr. Rozpoczynasz podróż (bilet normalny w jednej strefie/Zon-ie) przyciskając kartę do czytnika w autobusie (przy kierowcy). W tym momencie masz 75 min na ukończenie podróży. System SL ściąga z karty 25 kr i zostaje ci 225 kr.
Jedziesz jeden lub kilka przystanków i przesiadasz się na kolejkę lub metro. Tam dotykasz kartą do czytnika

i system otwiera wejście do metra/kolejki i nie ściąga ci nic z karty, bo nie minęło jeszcze 75 min. Jeżeli minęło to pobierze za następny standardowy bilet.
Możesz wrócić w to samo miejsce skąd zacząłeś podróż i nie będzie cię to kosztowało więcej, jeżeli wejdziesz do ostatniego środka lokomocji przed upływem tych 75 minut. Możesz jeszcze dalej jechać do celu, mimo że  75 minut już minęło. Masz do tego prawo ale w wypadku kontroli powiedz im o tym. Dla nich nie masz już ważnego biletu ale gdy sprawdzą w systemie to będzie wszystko OK i bez dodatkowej opłaty.

Przykład 2: Jedziesz z lotniska Arlanda do Stockholm Central (jazda w w trzech strefach Zon C, B i A) masz 19 lat (ulgowy). Po kupieniu i załadowaniu karty kasa podróżna (reskassa) 100 kr (można tam kupić w Information Vistitor Center) i wybraniu standardowej trasy w jednej strefie (tak chcesz się poruszać później w Sztokholmie w jednej strefie/zon) idziesz w lewo z hali przylotów do autobusu 583. Mówisz kierowcy, że jedziesz do Centrum Sth i on ci programuje taki bilet na karcie a system ściąga ci z karty 30 kr. System „wie, że masz ważny bilet w trzech strefach  na 120 min”. Kiedy zmieniasz autobus na kolejkę w Märsta do Sth to kasownik przy wejściu cie wpuszcza i system nie ściąga z twojej karty więcej. Cała podróż kosztowała cię 30 kr i na karcie masz saldo 70 kr. Podróż z Arlanda do Sztokholmu lub Uppsali będzie opisana dokładniej w „Jak dostać się do centrum Sztokholmu z lotniska, promu i ceny”.

Przykład 3: Jedziesz kolejką (pendeltåg) z promu z Nynäshamn do Stockholm Central (jazda w trzech strefach Zon C, B i A bilet normalny). Załadowałeś kartę na kasę podróżną (reskassa) 200 kr. W automacie przytykając kartę do niebieskiego pola, wykupujesz bilet na trzy strefy i system ściąga ci z karty 50kr.  Twoje saldo na karcie będzie 150kr. Dojedziesz spokojnie do centrum Sztokholmu bo kolejka jedzie ok godziny a ty masz na twoją podróż 120 min i możesz poruszać się dalej dokąd tylko chcesz i z przesiadkami w czasie do 120 min.

Całe województwo Sztokholmu jest podzielone na strefy/Zon-y A B C

SLzonkarta 1

3.) Pojedynczy bilet na jedną trasę (mogą być przesiadki i różnymi środkami lokomocji) można załadować na kartę.

Cena biletu pojedynczego

Zon                     1           2            3

Normalny        36        54          72

Ulgowy*           20        30         40

Bilet ważny jest w jednej lub dwóch zon/strefach 75 min a w trzech 120 min,
Czas liczy się od startu podróży (dotknięcia karty do czytnika przy wejściu).

Jeżeli zrobisz coś źle to prawie przy każdym wejściu jest osoba w budce/kasie gdzie otrzymasz pomoc: Oni odczytają z karty, kiedy była przytknięta do czytnika i czy faktycznie masz prawo wejścia bez dodatkowej opłaty.
Raz przyłożona karta do czytnika nie otwiera ponownie w ciągu minuty, żeby zapobiec możliwości „pożyczenia” karty innej osobie, która chciałaby wejść na ten sam bilet.

Pamiętaj o kilku sprawach:

 • Kartę przykładasz do czytnika po prawej stronie – drzwi otwierają się na tyle długo, że zdążysz spokojnie przejść.
 • Nie dotykaj karty do czytnika po lewej stronie, bo otworzą się drzwi obok na lewo i możesz nie zdążyć wejść.
 • Przy wejściu do kolejki lub metra (nie dotyczy to autobusu, bo tam nie ma żadnej bramki) najlepiej stać na wysokości czytnika i nie dalej niż przyklejona stopa na podłodze. Nie stój za blisko drzwi, bo może połknąć opłatę a nie otworzyć. Dotykając ponownie bilet do czytnika, wyświetli się czerwony X i bramka będzie zamknięta.  Karta ponownie będzie działać po minucie i nie ściągnie dodatkowej opłaty.  W razie problemów idź wtedy do kasy, gdzie ci pomogą i wpuszczą.
 • Jeżeli popełniłeś jakiś błąd to da się wszystko naprawić i otrzymasz zwrot kiedy ty (lub ktoś za ciebie) wyjaśni sprawę, nawet po czasie (najlepiej w SL center).

Moja rada: popatrz trochę jak robią to inni zanim sam udasz się w pierwszą podróż.

Za niewykorzystane niektóre bilety – można niekiedy otrzymać częściowy zwrot pieniędzy na kartę lub gotówką w zależności jak kupiliście bilet/kasę podróżną po pobraniu opłaty administracyjnej 50 kr.

SMS – bilet.  Trzeba najpierw uruchomić konto związane z twoim szwedzkim numerem telefonicznym.

Później wysyłasz SMS z poniższym kodem i system wysyła ci bilet w postaci SMS-a, który okazujesz przy wejściu. Czas podróży liczy się od otrzymania biletu w  SMS-ie.

 • Helt pris = H eller h               (Normalny)
 • Reducerat pris = R eller r      (Ulgowy)
 • Resa i zon A = A eller a          (podróż w strefie A)
 • Resa i zon B = B eller b          (podróż w strefie B)
 • Resa i zon C = C eller c           (podróż w strefie C)

Informacje po szwedzku znajdziesz na stronie SL gdzie wybierasz rubrykę „Att köpa och använda sms-biljett” lub w SL center.

POWODZENIA!

40 Komentarzy

Filed under Polka w Szwecji

40 responses to “Karta SL – jak poruszać się po Sztokholmie

 1. ewwa

  super tylko gzdie znajde,,Jak dostać się do centrum Sztokholmu z lotniska, promu i ceny”.,,, ważne iprzydatne wiadomosci ,, dziękuje i pozdrawiam

 2. Arek

  O ile pamiętam karta aces SL jest ważna 5 lat, a potem trzeba kupić nową; rozumiem, że data ważności jest nadrukowana na karcie?

 3. Eliza

  Dzień dobry! Mam takie pytanie, jak rozumiane są bilety ulgowe? Jeśli mam 20 lat, a w październiku tego roku kończę 21 to łapie się na zniżke?

 4. piteks

  Mam takie pytanko. Czy z tą kartą dojadę do Parku Narodowego Tyresta (okolice Ava, Alba, Nyfors)?

 5. Pingback: Kilka (mniej oczywistych) faktów o Szwedach – π

 6. Pingback: Weekend w Sztokholmie - Widziałam.pl

 7. UkPawel

  W październiku wybieram się do Sztokholmu. Planuje nocować w hotelu w okolicy lotniska Bromma albo dzielnicach Solna lub Jarva. Mapka ze strefami po powiekszeniu jest nieczytelna. Czy któreś z tych miejsc jest w strefie A czy są juz w B?

 8. Kuba

  Mam pytanie, czy karta w opcji „kasa podrozna” może być używana jednocześnie przez np 3 osoby jadące razem? Jeśli tak to jak w takim wypadku należy kasować bilet? Z góry dziękuję.

 9. Paplo

  …a przez bramkę za kolegą przechodziłem który miał kartę, można też za innym podróżnym.

 10. Paplo

  Ja tylko raz kupiłem tą kartę na miesiąc za 820 koron. Potem na gapę do pracy jeździłem bo wychodzi taniej i nikt nie sprawdza.

 11. Mirosława Dryszel

  Pani Moniko, ogromne podziękowania za bardzo dokładny opis kupna i użycia karty SL. Okazał się niezwykle pomocny w poruszaniu się po Sztokholmie.

 12. Piotr

  Witam Pani Moniko,

  jako, ze mieszkam w Sztokholmie i uzywam karty z biletem miesiecznym, a do Polski wybieram sie pierwszy raz chcialbym zapytac o podroz na Arlande i z Arlandy uzywajac wlasnie biletu miesiecznego i autobusu 583 oraz pociagu z Märsta. Czy majac bilet miesieczny tez musze placic te 30kr w autobusie, bo na karcie oprocz biletu miesiecznego. nie posiadam zadnych srodkow?

  Pozdrawiam,
  Piotr

 13. Pingback: Wakacji czas | Polka w Szwecji

 14. Anna

  Pani Moniko!
  niebawem wybieram sie do Sztokholmu na 3 dni. laduje na lotnisku Skavsta i chce zwiedzac przez ten czas i Sztokholm i Uppsalę. Co by mi Pani radziła, jaka karte lub bilety kupić? Chciałabym zeby wyszło jak najtaniej ….

 15. Ania

  Pani Moniko, gdzieś czytałam, ale nie mogę znaleźć teraz tej informacji, że któryś z miejskich autobusów ma ciekawą trasę i warto się nim przejechać, żeby zobaczyć najciekawsze miejsca. Czy kojarzy Pani o który może chodzić?

 16. Pingback: Organic Sztokholm – m&m na walizkach

 17. Dagmara

  Dzien dobry Pani Moniko. Za 2 tygodnie wybieram sie na 4 dni do Sztokholmu.Chcialam zakupic stocholm card na 2 doby ale przecztatalam ze one juz od tego roku nie obowiazuja. Czy wie Pani cos na ten temat? Pozdrawiam Dagmara

 18. Justyna

  Dzień dobry, czy bilet na autobus z lotniska SKAVSTA do centrum Sztokholmu można zakupić na lotnisku ?

 19. Przemyslaw

  Witam! Bardzo przydatny artykuł, na pewno skorzystam 🙂
  Mam jednak pytanie, jeśli ktokolwiek wie tzn. ile będzie mnie kosztować podróż pociągiem z Uppland Bro do Sztokholmu Central? Byłbym wdzięczny za odpowiedź i pozdrawiam.

 20. Eoos

  Bardzo dobry opis 🙂

  Jeszcze dodałabym jedno dla wszystkich mam chętnych na zwiedzanie Sztokholmu. Jeśli Twoje dziecko używa jeszcze wózka, to w prawie wszystkich autobusach miejskich (z wyjątkiem jeżdżących na i z Liljeholmen) przejazd opiekuna dziecka jest bezpłatny. Wsiada się od razu na środek autobusu (normalnie kartę kasuje się przy kierowcy, tam są czynniki na kartę).

 21. Lila

  Dziękuję za ten wpis! Okazał się bezcenny podczas mojego pierwszego pobytu w Sztokholmie.

 22. ania

  Bardzo dziękuję za podpowiedzi i wytłumaczenie. Skorzystam, bo właśńie wybieram się do Sztokholmu z dziećmi

 23. Danuta

  Doskonale wytłumaczone – nigdy nie byłam ale wiem że jak pojadę to dzięki Tobie wszystko będzie proste 🙂 dziękuję bardzo.

 24. A.

  mam kłopot omyłkowo kupiłam bilet z lotniska w opcji youth, ponieważ jestem studentką. teraz widzę, że ulga mi nie przysługuje.;-((jak pani myśli można coś z tym zrobić ?

 25. Małgosia

  Zgadzam się z poprzednikami – super opis 🙂 Wybieram się już niedługo i teraz na pewno będzie mi łatwiej 🙂 po przeczytaniu całego artykułu mam tylko jedno pytanie – liczę na małą podpowiedź 🙂 (choć zaraz będę szukać jej na dalszych wpisać i może znajdę :)) czy ta karta SL kupiona na pewien okres (3 doby i jeżdżę wszędzie i wszystkim :)) dotyczy również podróży z lotniska Skavsta – czy taką kartę mogłabym kupić od razu na lotnisku (lub gdzieś w okolicy) i stamtąd jakimś środkiem komunikacji dostać się do miasta? (może pociąg czy te autobusy, które kursują?)
  z góry dziękuję za informacje
  pozdrawiam 🙂

  • Pozwole sobie odp za Monike. Niestety nie. Skavsta lezy 100km od Sztokholmu, wiec stamtad musisz albo wsiasc w autobus Flygbussarna – bilet mozna kupic wczesniej przez Internet albo w automatach na lotnisku Skavsta, a autobusy z nazwa Flygbussarna stoja przed terminalem. Druga opcja dostania sie do stolicy to pojechanie autobusem miejskim lokalnym do centrum miasteczka przy ktorym lezy lotnisko czyli Nyköping i tam ze stacji PKP pociagiem do T-centralen w Sthlm. SL dziala tylko w obrebie Sztokholmu i okolic, ale nie az tak odleglych okolic 😉 Karte na pewno kupisz po dojechaniu Flygbuss na stacji glownej w Sztokholmie. Pozdrawiam. Agnieszka, nie ze Sztokholmu ale swoje sie juz po Szwecji najezdzilam.

 26. Wow, kawal dobrej roboty taki fantastyczny przewodnik. Az mam ochote pojechac do Szwecji tylko zeby sobie kupic i naladowac karte. Powaznie

 27. Dagm

  Karta SL działa też na promy ze Slussen-Skansen oraz Nacka Strand- Ostermalmstorg 🙂 Fajnie wytłumaczone :):):)

 28. Gosia

  Bardzo praktyczne informacje 🙂 Jak kiedyś wybierzemy się do Stockholmu, to na pewno skorzystamy 😉 My podróżowaliśmy tam ostatnio w 2002 roku, więc sporo się pozmieniało 🙂 A u nas w Malmö jest podobnie, ale jednak trochę inaczej 🙂 Pozdrawiam :*

 29. N.

  Dziękuję Ci za ten wpis! Gdybym wiedziała o tym kilka lat temu, byłoby łatwiej, bez zaczepiania tubylców z prośbą o tłumaczenie 😉

 30. Piotr Jodłowski

  Mam dokładnie te same odczucia co Agnieszka, Radek i Dawid. Brakowało mi takiej informacji kilka tygodni temu. Zachowam link dla znajomych. W imieniu własnym i innych dziękuję 🙂

 31. GENIALNE jak krowie na rowie 😉 nikogo nie obrazajac… az zaluje ze nie mialam takich informacji jak jechalismy do Sztokholmu choc w sumie znajac jezyk wyczytalam sporo na stronie sl.se BUZKA.

Dziękuję za komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s