Wielka budowa w Sztokholmie

Sztokholm rośnie i rozbudowuje się na potęgę.

Filarem komunikacji jest tutaj metro i kolej podmiejska. Stale zwiększająca się liczba mieszkańców stolicy powoduje, że dzisiejszy główny węzeł komunikacyjny Centralen zaczyna już pękać w szwach. Najbardziej odczuwa się to w godzinach porannych, kiedy cała rzeka podróżnych przesiada się tutaj z kolejki na metro i odwrotnie. W tunelu łączącym kolej z metrem przesuwa się ta ludzka masa drepcząc powoli, ocierając się o innych i przepychając bez większych możliwości zmiany kierunku.

Urbaniści miasta zmuszeni byli znaleźć jakieś rozwiązanie tego problemu oraz problemu ”wąskiego gardła” – dwutorowej linii kolejowej przez Stare Miasto. Tym „wąskim gardłem” przeciskają się co chwila pociągi dalekobieżne, towarowe i kolejka podmiejska. Owo nieszczęsne ciasne „przejście” skutecznie blokuje narastające potrzeby przewozów pasażerów.

trafikverketfoto Trafikverket

Z wielu różnych propozycji wyjścia z sytuacji wybrano projekt budowy pod miastem nowego tunelu przeznaczonego wyłącznie dla kolei podmiejskiej pozostawiając starą trasę dla pociągów dalekobieżnych i towarowych. Na mapce powyżej linią przerywaną oznaczona jest nowo budowana trasa a linią ciągłą trasa obecna.

Budowa ruszyła w styczniu 2009 roku, ale pierwszym pociągiem pojedziemy dopiero w 2017. Wywiercony już w skale tunel ma długość ok 6 km., położony jest pod miastem…

IMG_1170

i na 300 metrowym odcinku pod wodą. Trudno sobie wyobrazić, że człowiek będzie podróżował tak głęboko pod ziemią i pod wodą…

IMG_1168

Zbudowane zostały pod ziemią dwie całkowicie nowe, przestronne i wygodne stacje, jedna w centrum (w sąsiedztwie dworca centralnego) i druga w dobrze położonym miejscu w pobliżu stacji metra Odenplan.

IMG_1171

Urząd Komunikacji (Trafikverket), który odpowiada za projekty i budowę tego wielkiego przedsięwzięcia umożliwił dzisiaj dla wszystkich zainteresowanych bezpłatny wstęp na teren budowanego nowego dworca kolei w centrum miasta.

IMG_1179

Skorzystaliśmy z tej możliwości i po obowiązkowym założeniu twarzowych kasków i modnych w tym zawodzie odblaskowych kamizelek udaliśmy się w dół na 45 m pod ziemię.

IMG_1184

Mogliśmy zobaczyć plac budowy, jego rozmach i przestrzeń wysadzonych tuneli i hal przyszłej stacji. Tutaj, na zdjęciu poniżej widać jak będzie ułożona trasa torów kolejowych.

IMG_1189

Na tablicach można było znaleźć informacje, zdjęcia oraz szkice prowadzonego tego wielkiego przedsięwzięcia.

IMG_1200

Pracownicy Trafikverket odpowiadali na pytania co dociekliwszych odwiedzających, ale na moje pytanie o to, czy na stacji będzie również galeria handlowa, nie dostałam odpowiedzi.

IMG_1210

Można było sobie dokładnie obejrzeć zakamarki tuneli, by potem przemieszczając się nowo oddaną stacją móc powspominać jak wyglądała.

IMG_1206

Albo wybiec wyobraźnią do przodu i zobaczyć na przykład schody na wyższy poziom, skąd będzie można przejść do stacji metra.

IMG_1212

Jeśli ktoś jest zbyt zmęczony, by sobie wyobrażać, może spojrzeć na zdjęcie projektu. Wygląda to imponująco i dosyć elegancko, prawda?

IMG_1204

Nieodzownym elementem budowy tunelu jest wysadzanie skał, dlatego bardzo miło było dowiedzieć się, jak budujący dbają o spuściznę kulturową i zabytki. Zadbano o ochronę narażonych na wstrząsy dziesiątki obiektów w centrum miasta. Tu na zdjęciu pokazano jak w stojącym nad tunelem kościele Klary zabezpieczono witraże i rzeźby przez ewentualnym zniszczeniem.

IMG_1223

Na zdjęciu poniżej projekt budynku zewnętrznego, głównego wejścia do stacji.

IMG_1207

A dzisiaj,  w trakcie budowy wygląda on tak:

IMG_1242

Na podziemną wycieczkę wybrało się dziś tysiące osób, na których pod koniec wycieczki czekała niespodzianka. Organizatorzy pokazu zaprosili zwiedzających na bezpłatną „fikę” czyli na kawę i ciacho. Kawa była mocna i gorąca a cynamonowe bułeczki wielkie i pyszne.

IMG_1233

IMG_1227

Tak pomyślałam sobie, ile razy przechodziłam tędy, ulicą na górze nad tym tunelem i nie przyszło mi do głowy, co i jak wiele dzieje się tam, pod ziemią i moimi nogami.

Obrazu dopełnić może poniższy film pokazujący najtrudniejszy, 300 m odcinek budowy tunelu pod wodą.

Dla nieznających szwedzkiego i zainteresowanych szczegółami technicznymi wyjaśniamy, że film pokazuje kolejne etapy tej budowy.
1.  Budowę trzech 100 metrowych tuneli w stoczni w Tallinie
2.  Transport przez Bałtyk i kanał przez Södertälje, gdzie rozpoczęto wstępne wylewanie ścian betonowych tunelu
3.  Transport drogą wodną do miejsca przeznaczenia w centrum Sztokholmu
4.  Zbrojenie i zalewanie betonem wszystkich ścian oraz dachu trzech części tunelu
5. Stworzenie suchego kanału przy wyspie Riddarholmen oraz komory uszczelniającej między zatopionym tunelem a tunelem pod wyspą. Najpierw wbijane były metalowe płyty tworzące ściany „koryta”, który został wypełniony ziemią a później w tej „ziemi” wyborowano otwory, w których wylano ściany opierające się na skalnym dnie, tworzące ściany komory uszczelniającej. 
6.  Precyzyjne zatapianie kolejnych 3 sekcji tunelu poprzez wypełnianie ich wodą na wcześniej przygotowanym dnie wzmocnionym palami betonowymi opartymi o skalne dno jeziora.
7. Obciążenie dachu tunelu kamieniami, żeby tunel nie „unosił się” po odpompowaniu wody ze środka
8.  Zakotwiczenie w skale lin stalowych utrzymujących tunel na swoim miejscu.
9. Wprowadzenie trzeciej sekcji do specjalnej komory, gdzie tunel może przesuwać się w uszczelniającej masie gumowej 20 m pod powierzchnią wody.
10. Zatopienie środkowej części i połączenie w całość całego tunelu.
 

Muszę się przyznać, że mąż pomógł mi w napisaniu tego artykułu.

10 Komentarzy

Filed under Polka w Szwecji

10 responses to “Wielka budowa w Sztokholmie

 1. Leon

  Podziwiam Szwedów za tą inwestycje i trzymam kciuki za jej ukończenie w terminie, szczerze im gratuluje mądrości w podejmowaniu takich inwestycji dla mieszkańców Sztokholmu

 2. WOW! Alez to kosztowne przedsiewziecie! Jestem pelna podziwu dla tych wszystkich prac inzynieryjnych. I pomyslec ze to wszystko tak szybko bedzie wybudowane.

  🙂

  gorace pozdrowienia z troche zimniejszej juz Norwegii

 3. M

  Super, dojeżdżam do pracy pomiędzy stacją Gullmapsplan a Odenplan i faktycznie straszny „ścisk” panuje w metrze rano i popołudniu. Coś tam wiedziałam o tej budowie, ale dzięki Tobie Moniko wiem wszystko 😉 , dzięki!

 4. Sara

  Czekać tylko na efekt końcowy 😀

 5. Marilla

  Wszystko fajne ale nie pisz o tych ” cynamonowych buleczkach” . Bedac w Polsce kolezanki myslalay ze to cos pysznego i tak ladnie to brzmi.
  To sa po prostu straszne buly ktore niby maja przypominac drozdzowki ale daleko im do nich.
  Pieczone z jakiejs gliniastej maki , z konserwantami i nie do zjedzenia.
  Posypane cynamonem i posmarowane jakims tluszczem
  Po takiej „buleczce ” brzuch mnie boli dwa dni .
  Ladnie to brzmi i ladnie wyglada na zdjeciu ale bym nie radzila sie tym posilac.

 6. Dagm

  Ciekawe, czy będzie tam zasięg? 😉 Może Sztokholmianie na chwilę odłożą swoje supermądretelefony 😉

 7. kate0068

  Jestem pod ogromnym wrazeniem,jak o wszystko jest zaplanowane.

Dziękuję za komentarz!

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s